The international programme committee is still under negotiation and will be further updated.

Technical – Computer Graphics

Eike Falk Anderson (NCCA, Bournemouth University)
Sergi Bermudez i Badia (Madeira-ITI)
Mark Billinghurst (University of South Australia)
Ren Bozgeyikli (University of Arizona)
Marco Callieri (CNR)
Jian Chang (Bournemouth University)
Andrian David Cheok (City University)
Yiorgos Chrysanthou (University of Cyprus)
António Coelho (University of Porto)
Martin Čadík (Brno University of Technology)
Kurt Debattista (University of Warwick)
Vlastislav Dohnal (Masaryk University)
Anastasios Doulamis (National Technical University of Athens)
Nikolaos Doulamis (National Technical University of Athens)
Mouzhi Ge (Masaryk University)
Carlo Harvey (Birmingham City University)
Vedad Hulusic (Bournemouth University)
Antoni Jaume-i-Capó (Universitat de les Illes Balears)
Hirokazu Kato (Nara Institute of Science and Technology)
Iris Kico (Masaryk University)
Ivana Kolingerova (University of West Bohemia)
Fotis Liarokapis (Masaryk University)
Katerina Mania (Technical University of Crete)
George Papagiannakis (FORTH)
Georgios Papaioannou (University of Athens)
Christopher Peters (KTH)
Charalambos Poullis (Concordia University)
Rui Prada (Universidade de Lisboa)
Luis Paulo Santos (Universidade do Minho)
Sandro Spina (University of Malta)
Constantine Stephanidis (ICS-FORTH)
Athanasios Vourvopoulos (University of Southern California)
Ian Williams (Birmingham City University)
Georgios Yannakakis (University of Malta)
Jiri Zara (Czech Technical University)
Marek Žuži (Masaryk University)

Educational – Serious Games

Per Backlund (University of Skövde)
Fabrizio Balducci (University of Bari)
Francesco Bellotti (University of Genoa)
Lila Bozgeyikli (University of Arizona)
Anthony Brooks (Aalborg University)
Fabio Bruno (Università della Calabria)
Kristina Bucher (University of Würzburg)
Areti Damala (Université Paris 8)
Sofia Balula Dias (University of Lisbon)
Elli Doukanari (University of Nicosia)
Maria Economou (University of Glasgow)
Jiří Chmelík (Masaryk University)
Sarah-Christin Freytag (Technical University of Berlin)
Sara de Freitas
(University of Cumbria)
Christos Gatzidis (Bournemouth University)
Daniela Guimarães (LabTE, University of Coimbra)
Sinhwa Kang (ICT, University of Southern California)
Kyungsik Kim (Hoseo University)
Ralf Klamma (RWTH Aachen University)
Petros Lameras (Coventry University)
Sook-Lei Liew (University of Southern California)
Vangelis Lympouridis (University of Southern California)
Sebastian von Mammen (University of Würzburg)
Leonel Morgado (Universidade Aberta)
Evangelos Niforatos (Advanced R&D, Thalmic Labs)
Carmen L. Padrón (OurLC)
David Panzoli (Université de Toulouse)
Panagiotis Petridis (Aston University)
Maja Pivec (FH JOANNEUM University of Applied Sciences)
Belma Ramić-Brkić (University Sarajevo School of Science and Technology)
Selma Rizvic (University of Sarajevo)
Dimitrios Skarlatos (Cyprus University of Technology)
Kurt Dean Squire (University of California)
Olga de Troyer (Vrije Universiteit Brussel)
Spyros Vosinakis (University of the Aegean)
José Zagal (University of Utah)
Nelson Zagalo (Universidade do Minho)
Michael Zyda (University of Southern California)